İstanbul Sultanahmet Meslek Lisesi’ni bitirerek 1968 yılında İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi (Yıldız Teknik Üniversitesi) Akşam İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde öğretime başladığımda eşzamanlı olarak gündüzleri de Cağaloğlu’nda bir Hukuk bürosunda çalışmaya başladım. Beş yıl boyunca Nuru osmaniye Caddesi’ndeki Benice Han ile Sultanahmet Adliyesi arasında mekik dokuyarak ‘icra muakkipliği’ (icra takipçiliği) yaptım.

Beş yılın sonunda henüz okulumu bitirmeden 1973 yılında kendi şirketimi kurarak, ortaklarımla birlikte inşaatçılığa adım attım. Hayata geçirdiğimiz ilk proje, İstanbul Fatih Arpa emini Yokuşu’nda 8 daire 4 dükkan’ dan oluşan Gürpınar Apartmanı oldu.

Bayraktar İnşaat olarak yarım asırda inşaat sektöründe başta konut olmak üzere, muhtelif sanayi siteleri, tatil siteleri ve kooperatif yapıları ürettik. Başladığımız tüm projeleri eksiksiz tamamlayarak iskanı’ nı aldık ve ‘güvenilir’ olmayı temel çalışma prensibi olarak benimsedik. 1995 yılı başında KİPTAŞ Genel Müdürlüğü’ne atanmam ile başlayan bürokratik hizmetlerimiz dolayısıyla Bayraktar İnşaat’ın faaliyetleri yavaşlasa da firmamız sektör içinde kalmaya devam etti. Halen Bayraktar İnşaat ve Taahhüt A.Ş. ismi ile çalışmalarını sürdüren şirketimiz, 2013 yılı itibariyle yeniden yapılanarak inşaat sektöründe yoğunlaşma azmi içindedir. Aile şirketi olarak yarım asır tecrübemiz ve güçlü teknik kadromuz ile yeni projelerin startını verdik.

Teknokrat ve Bakan olarak da arkadaşlarımla birlikte devlet kanadında 18 yıl tüm Türkiye’de hayata geçirdiğimiz projelerle sektöre öncü ve örnek olduk. Onca hizmetten sonra üretken, sorumlu ve tecrübeli bir şekilde yeni başlangıçlar için Bayraktar İnşaat olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Faydalı ve başarılı olabilirsek ne mutlu…

Dr. Erdoğan Bayraktar

Trabzon’un Of İlçesi’nde doğdu. İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı’nda ‘Metropol Şehirlerde Alternatif Yerleşim Bilimleri’ konusunda Yüksek Lisans derecesi aldı. Okan Üniversitesinde doktora eğitimi aldı..

Askerlik görevi sırasında, 6 bin konutun inşaatında Kontrol Amir Vekili olarak çalıştı. 1973 - 1995 yılları arasında özel sektörde 22 yıl müteahhit ve konut yapı kooperatifi yöneticisi olarak, 4 bin konut, ofis ve sanayi yapıları üretimini gerçekleştirdi. 1989 - 1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir ve Eminönü Belediyelerinde 10 yıl Belediye Meclis Üyeliği yaptı. 1995 yılı başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde KİPTAŞ’ı kurdu ve 4,5 yıl Genel Müdürlüğünü yaptı. Bu görevde iken, İstanbul’un 11 değişik bölgesinde 17 bin
konutluk yerleşim biriminin üretimini gerçekleştirdi. 

1999 - 2000 yılları arasında ABD’de 10 ay süreyle Yabancı Dil ve İnşaat Teknolojileri eğitimi aldı. Avrupa’da çeşitli ülkelerde konut, işyeri, kooperatifçilik ve gayrimenkul sistemleri hakkında eğitim ve seminerlere katıldı. 2000 - 2001 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol İmar A.Ş.’de Genel Müdürlük yaptı. 

Aralık 2002 - Mart 2011 tarihleri arasında 8,5 yıl Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Bu sürede; 81 il, 800 ilçe 1.900 şantiyede toplam 512 bin konut uygulaması başlattı. Konutlarla birlikte, 150
hastane, 875 okul ile altyapı çevre düzenlemesi ve diğer sosyal donatıları yapıldı. Erdoğan Bayraktar’a TOKİ Başkanı iken, İspanya Kraliyet Ailesi tarafından “Alt Gelir Grubuna Yönelik Konut Üretimi”nden dolayı “Kraliyet Nişanı” ödülü verildi.

11 Haziran 2011 seçimlerinde Ak Parti Trabzon Milletvekili oldu ve T.C. 61. Hükümeti’nde 2,5 yıl Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yaptı. Bu sürede, TOKİ Başkanlığı döneminde başlattığı “Kentsel Dönüşüm” çalışmalarını “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü” ekseninde ülke geneline yaygınlaştırarak başarıyla sürdürdü.

Kariyeri boyunca, ulusal ve uluslararası pek çok konferansa katılımının yanı sıra, üniversitelerde şehircilik, kentsel dönüşüm, gayrimenkul geliştirme ve finansmanı, inşaat sektörü, konut politikaları ve TOKİ uygulamaları konularında dersler ve seminerler verdi.

Yaptığı çalışmalar nedeniyle farklı zamanlarda 5 fahri doktora ünvanına layık görüldü; 2006 yılında “Gecekondu ve Kentsel Yenileme”, 2007 yılında “Bir İnsanlık Hakkı Konut: TOKİ’nin Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği”, 2013 yılında “Şehirlerin Dönüşümü”, 2014 yılında “Model Şehirler, Avrupa- Amerika” adlı kitapları yayınlandı.

Erdoğan Bayraktar evli ve 5 çocuk babasıdır.